Vlastní formy na odlévání III

V předchozích příspěvcích jsem popsala varianty, které jsou sice funkční, ale pořád to není na 100% to, co bych očekávala. Už se ale blýská na lepší časy. Dnes popíši práci s Latexem od Pébéo (gédéo)

S latexem se mi pracovalo krásně. Také to chtělo pár vychytávek, ale po poradě se strýčkem Googlem už tvořím krásné formy. Stále jsem se držela myšlenky využít jako základ vykrajovátka na cukroví. Latex je v podstatě pasta, kterou nanášíte štětcem na původní tvar. Vždy nanesete jednu vrstvu a čekáte než zaschne a nanášíte další atd., až do doby, než vám přijde vrstva dostatečně silná.

       

Formičce/vykrajovátku bylo třeba vytvořit nějaké dno. Stačilo podlepit izolepou nebo si pomoci nějakou hmotou (např. samotvrdnoucí, jako na fotce č.1). Formičku není třeba ničím natírat, latex jde po zaschnutí dobře sloupnout. Pak už jen patláte štětcem jednu vrstvu latexu za druhou. Abych toho nespotřebovala tolik a aby byly stěny pořádně vyztužené, pomohla jsem si starýmy obvazy. Vždy, když jsem dokončila vrstvu latexu, vložila jsem pruh obvazu. Nemusíte ho vkládat úplně po každém nanesení latexu, ale výsledek hezky zpevní. Pokud nemáte obvazy, určitě lze použít jakoukoliv savou látku, možná i několikavrstvé papírové ubrousky. Při sušení si lze vypomoci fénem. Přečuhující obvaz jsem pak ostříhala a začistila hrany.

      

Výsledná forma měla tloušťku cca 3-5 mm. Což pro mou potřebu úplně stačí a drží krásně. Doporučuji formu z venku potřít dětským pudrem, aby se nelepila k ostatním formičkám.

   

Formičky hojně používám již ví jak rok a jsem konečně spokojená. Výroba sice zabrala více času, ale pracuje se s nimi bezvadně. Nedivte se, latex časem tmavne, ale nepozoruji, že by to mělo vliv na jeho měkkost či pružnost. Je třeba formičky vhodně skladovat. Mohou se k sobě lepit a pokud ji založíte tak, že se nějak ohýbá, tak jí ten křivý tvar zůstane. Na to pozor.

Velkou výhodou latexu je, že zachová i malé detaily. Tohle byl třeba model lodi, kde je krásně vidět zářezy.

   

Konečně jsem spokojená a formičky vznikají další a další. Pravda, jde spíše o přípravu menších forem. Na velké by se spotřebovalo latexu hodně.

Výsledný tvar je hezky čistý a zabrušovat není moc třeba. Paráda.

 

Tak držím palce všem, co se pouštějí do výroby vlastních forem!