Vlastní formy na odlévání II

V předchozím příspěvku Vlastní formy na odlévání jsem se chlubila, že jsem měla radost z Lukoprenu. Brzy jsem však přišla na to, že mi nevyhovuje. Příprava hmoty je složitá na míchání správného poměru, dlouho tvrdne a je celkem nepříjemně cítit. Výsledná hmota je celkem pružná a výborně kreslí detaily, ale pořád si myslím, že lze sehnat vhodnější materiál.

Pátrala jsem dál. V hlavě jsem navíc měla nápad na využití vykrajovátek na cukroví. Na internetu jsem vypátrala návod, jak použít přímo vykrajovátka. Vypadalo to jednoduše. Vezmete průhlednou lepenku a vykrajovátko s ní obalíte, aby k němu pryskyřice nepřilnula. No, přišla jsem tak o jednu formičku. I když tam lepenka byla vyndat to nešlo bez zohýbání formičky. Já to ale nevzdám!

Ptala jsem se všude možně. Ve výtvarných potřebách doporučovali a měli jen Siligum 100g – silikonová hmota na formy od Pebea. Malé balení za veeelkooou cenu. Potřebuji toho víc a to bych se nedoplatila! Pokud si chcete ale jen něco malého vyzkoušet, bude to pro vás vhodné na začátek.

A co využít všemocnou tavnou pistoli? Na internetu najdete všechno možné! Nažhavíte pistoli a vrstvu silikonu dáte na pečící papír přeložený na půl. Překlopíte a dokud je silikon tvárný, uděláte z něj placku. Vyberete si tvar, pro který chcete vytvořit formu a přiložíte ho na vzniklou placku.

Z vnější strany tvar tavnou pistolí obtáhnete tak, aby mezi novou vrstvou silikonu a plackou nebyla mezírka. Je lepší udělat vrstvu vyšší, aby forma měla dostatečně vysoké hrany.

Forma je tvrdá během chvíle, jen co hmota vychladne. Vykrajovátko celkem snadno vyndáte, případně si pomůžete ostrým řezákem. Tím pak i doladíte hrany, aby nebyly ostré a aby byly stejně vysoké. I tu základní placku si můžete oříznout do hezčího tvaru bez ostrých hran.

Výsledek je celkem uspokojivý. Jde o formičky na tvary. Tento silikon nezkopíruje jemné textury materiálu. Nevýhoda je však v tom, že je forma dost pevná a výsledná zatvrdnutá pryskyřice se nevyndavá příliš snadno. Bojím se tedy, že se forma brzy poláme, jak jí hodně ohýbám. Navíc se spotřebuje docela dost tavných tyčinek, takže to pořád vyjde na dost peněz. Ale opět, pro jednorázový projekt je to klidně vhodná technika. A navíc kreativci tavnou pistoli a zásobu lepidla doma většinou mají, takže je to připraveno hned k použití a nemusíte čekat než koupíte vhodný materiál. Což je ideální pro nedočkavce jako já, co potřebují nápad co nejdříve realizovat.

Ale ještě pořád to není ono…. hledáme dál!

Pokračování: Vlastní formy na odlévání III