Překlady FJ/ČJ

Už hodně dlouho se věnuji současné francouzské beletrii a podařilo se mi přeložit několik knih jednoho z nejpopulárnějších francouzských spisovatelů posledních let.

Bohužel dost mých překladů „leží v šuplíku“, neboť pro jejich vydání mi chybí odvážný nakladatel. Pokud knihy někoho „od fochu“ zaujmou natolik, že se rozhodne pomoci jim na světlo boží, budeme rádi – já i ti mí „sirotci“.


Marc Levy se narodil v roce 1961 a je jedním z nejznámějších současných francouzských spisovatelů. Vystudoval architekturu, žil ve Spojených státech (ostatně většina jeho knih se odehrává v San Franciscu), projektoval ve Francii, ale po úspěchu své první knihy Et si c’était vrai, která byla i zfilmována (u nás film běžel pod názvem A co když je to pravda), se věnuje jen psaní. Jeho příběhy jsou čtivé a čtenáře určitě zaujmou.

       a-co-kdyz-je-to-pravda-668                                                  potkat-vas-znovu-670                                                 priste-669

V letech 2001-2006 jsem měl tu čest přeložit tři jeho knihy. Nejprve vyšla v Olympii jeho prvotina Et si c’était vrai – redakce si prosadila český titul Jste zřejmě jediný člověk na světě, se kterým mohu sdílet své tajemství. Dle mého názoru strašné, ale co se dalo dělat… Kniha vyšla v roce 2005 v nakladatelství Albatros plus s názvem, který dal knize i autor – A co když je to pravda? Následovalo volné pokračování Vous revoir – opět Albatros plus a název Vidět Vás znovu. Třetí setkání s autorem bylo opět duchařské – La prochaine fois (česky v Albatros plus jako Příště) má opět prvky tajemna a nadpřirozena, smíchané s lehkým humorem. Čtvrtý titul mám již několik let v šuplíku. Nakladatelství, zprvu nadšené úspěchem knihy ve Francii, od jejího vydání ustoupilo. Výborná kniha o souboji dobra se zlem Sept jours pour une éternité tedy na české čtenáře teprve čeká.


Dalším autorem je Serge Brussolo, který píše napínavé příběhy s prvky thrilleru a detektivního románu. Zatáhne čtenáře do děje, předhodí mu stopu a přesvědčí ho, že záhadu rozluštil. Ve chvíli, kdy se čtenář už už chystá zvolat na pachatele „Jménem zákona!“ zjistí, že vedle jeho logiky je ještě další logické vysvětlení a může začít znovu. O překvapivé zvraty zkrátka není nouze. Dosud se mi podařilo vydat knihu Půlnoční pes (nakl. Olympia 2001), další 3 tituly se snad brzy dočkají – zatím je překlad v šuplíku.

Seznam titulů, které již vyšly najdete zde.


Nyní bych čtenáře (ale hlavně potencionální nakladatele) rád upozornil na tituly francouzských autorů, které mi leží v šuplíku, protože z jejich vydání z různých, nejčastěji finančních, důvodů sešlo. Postupně budu přidávat odkazy na autory, jejich stránky, a hlavně ukázky z jejich tvorby.

Na svou šanci čekají:

Serge Brussolo je můj velký favorit. V šuplíku mám připraveny tři jeho knihy, ukázky jsou na vyžádání k dispozici.

***
Patrick Cauvin nebude českému čtenáři úplně neznámý. V roce 1981 vyšla v Odeonu jeho humorná knížka pro mládež E=mc2 o dvou mimořádně nadaných dětech. V roce 2002 jsem měl tu čest přeložit pokračování Pythagore, je t’adore (česky Já tě žeru, Pythagore – nakl. Olympia). Nyní mám v šuplíku knihu Haute-Pierre (prac. název Usedlost), což je napínavý detektivně horrorový příběh mladého scénaristy a jeho přítelkyně s malých synem na venkovské usedlosti, která skrývá děsivé tajemství. Napětí střídá humor a děj čtenáře strhne…

***

Marc Levy už byl zmíněn výše…

***

Janine Boissard  je úspěšná autorka románů převážně s ženskou tématikou. Ovšem není to žádná červená knihovna a její knížky si určitě rádi přečtou i pánové. Mě nejvíce zaujala trilogie Belle-grand-mere, čemuž nejspíše odpovídá české Nevlastní babička. S humorem psané romány o radostech a strastech početné francouzské rodiny, viděné humorným pohledem babičky, která rozhodně nesedí na zápraží s rukama v klíně! Při čtení mě napadla dvě přirovnání – Betty McDonaldová a Ivanka Devátá…
Tenhle titul zatím přeložený nemám, ale pro zájemce z řad nakladatelů by byla k mání kratičká ukázka z prvního dílu…

***

A můj nejnovější objev se jmenuje Guillaume Musso. I on má již za sebou řadu úspěšných románů na pomezí detektivky a thrilleru, plných překvapivých zvratů v ději. Jeho fantasy thriller Et après… byl zfilmován a jednu z rolí ztvárnil John Malkovitch.