Vlastní formy na odlévání

Už před nějakou dobou mne chytla práce s křišťálovou pryskyřicí. Hlavně jsem se tedy zamilovala do šperků „steampunk“ a moc si to chtěla zkusit. Stačilo nakoupit lůžka, pryskyřici a kolečka a začít. Postupně jsem si nacházela další a další fígle. Jaké použít podkladové barvy, jak pracovat s vytištěnými motivy…no ale o tom zas jindy.

Při hledání mne ale nadchlo využití sušených kvítků, kamínků atd.

Začala jsem tedy pátrat jak na to. Je třeba mít formu, do které se se pryskyřice vlévá a do ní se pak lístečky dávají. Forma se dá sice koupit v krámě nebo na internetu, ale je dost drahá a navíc jsou tam jasně definované tvary lůžek a já chci vlastní tvary. Začala jsem tedy pátrat jiným směrem. Jak bych si mohla formu vyrobit sama? Opět se dá sehnat řada hmot. Kamarádka mě přivedla na myšlenku vyzkoušet návod z videa na youtube, kde si pružnou hmotu vytvoří z kukuřičného škrobu a silikonové pasty, běžně dostupné v obchodech zaměřených na stavebniny a domácnost. Při brouzdání internetem jsem ale narazila na ještě výhodnější hmotu – Lukopren. Za cenu běžnou pro cca 100g silikonové pasty ve výtvarných potřebách, jsem pořídila balení kilové. Pravda, tvrdne 4 hodiny místo 10 minut, ale to je mi opravdu jedno. Tak jsem hned jednu sadu objednala a těšila se na balíček.

Jelikož matematika, fyzika a chemie nikdy nebyly mým hobby, s mícháním pasty a aktivátoru mi pomáhal táta. A povedlo se. Hmota fungovala, jak má. Dle různých videonávodů jsem si zkusila vyrobit formu na prstýnek, náramek a pak jsem si sama vymyslela, jak si udělat plát s různými lůžky. A je po první krabici. Určitě objednám další. Umí jít krásně do detailů, takže by byla ideální na tvorbu forem pro medaile, figurky…určitě najdu další využití. No a teď už se zas těším na víkend, až zkusím zalévat pryskyřicí. Zatím to nebudou kytičky, nejsem Maruška, ale už to chci vyzkoušet :-)))

4 komentáře: „Vlastní formy na odlévání

  1. DOBRÝ DEN, také bych potřeboval vyrobit formu, ale netuším vůbec kde a jak. Navíc jde o přesné strany pyramidy. Budu rád za jakékoliv doporučení , radu nebo výrobu.díky předem

  2. Dobrý den, a formu budete dělat podle nějakého modelu pyramidy nebo ji vytvářet?

  3. Dobry den, objevila jsem Vaší stránku a pak koukla i na fler. Chtěla bych se jen zeptat, do jaké formy odlévate ty kulicky s květinami, nebo děláte půlkruh a pak je k sobě pridelate? S tou pampeliskou je to nádhera, mám doma dvě holky a chtěli bychom to zkusit vyrobit. Moc děkuji Lucie

  4. Dobrý den,
    na kuličky se dají formy přímo koupit – silikonové, různých velikostí. Nevím, na kolik jsou k sehnání u nás, já je kupuji přes wish.cz nebo alliexpress.

    Kulička se mi doma nepovedla vyrobit. Hmota na formy je dost silná a kuličku mi pak nešlo vyndavat. Přímo pampelišku, která mě také fascinuje, ještě vyzkoušenu nemám, ale jiné kvítky a kamínky se pak zalévají snadno a vypadají krásně.

Napsat komentář