Vlastní formy na odlévání

Už před nějakou dobou mne chytla práce s křišťálovou pryskyřicí. Hlavně jsem se tedy zamilovala do šperků „steampunk“ a moc si to chtěla zkusit. Stačilo nakoupit lůžka, pryskyřici a kolečka a začít. Postupně jsem si nacházela další a další fígle. Jaké použít podkladové barvy, jak pracovat s vytištěnými motivy…no ale o tom zas jindy.

Při hledání mne ale nadchlo využití sušených kvítků, kamínků atd.

Začala jsem tedy pátrat jak na to. Je třeba mít formu, do které se se pryskyřice vlévá a do ní se pak lístečky dávají. Forma se dá sice koupit v krámě nebo na internetu, ale je dost drahá a navíc jsou tam jasně definované tvary lůžek a já chci vlastní tvary. Začala jsem tedy pátrat jiným směrem. Jak bych si mohla formu vyrobit sama? Opět se dá sehnat řada hmot. Kamarádka mě přivedla na myšlenku vyzkoušet návod z videa na youtube, kde si pružnou hmotu vytvoří z kukuřičného škrobu a silikonové pasty, běžně dostupné v obchodech zaměřených na stavebniny a domácnost. Při brouzdání internetem jsem ale narazila na ještě výhodnější hmotu – Lukopren. Za cenu běžnou pro cca 100g silikonové pasty ve výtvarných potřebách, jsem pořídila balení kilové. Pravda, tvrdne 4 hodiny místo 10 minut, ale to je mi opravdu jedno. Tak jsem hned jednu sadu objednala a těšila se na balíček.

Jelikož matematika, fyzika a chemie nikdy nebyly mým hobby, s mícháním pasty a aktivátoru mi pomáhal táta. A povedlo se. Hmota fungovala, jak má. Dle různých videonávodů jsem si zkusila vyrobit formu na prstýnek, náramek a pak jsem si sama vymyslela, jak si udělat plát s různými lůžky. A je po první krabici. Určitě objednám další. Umí jít krásně do detailů, takže by byla ideální na tvorbu forem pro medaile, figurky…určitě najdu další využití. No a teď už se zas těším na víkend, až zkusím zalévat pryskyřicí. Zatím to nebudou kytičky, nejsem Maruška, ale už to chci vyzkoušet :-)))

         

 

POKRAČOVÁNÍ: Vlastní formy na odlévání II

8 komentářů: „Vlastní formy na odlévání

 1. DOBRÝ DEN, také bych potřeboval vyrobit formu, ale netuším vůbec kde a jak. Navíc jde o přesné strany pyramidy. Budu rád za jakékoliv doporučení , radu nebo výrobu.díky předem

 2. Dobrý den, a formu budete dělat podle nějakého modelu pyramidy nebo ji vytvářet?

 3. Dobry den, objevila jsem Vaší stránku a pak koukla i na fler. Chtěla bych se jen zeptat, do jaké formy odlévate ty kulicky s květinami, nebo děláte půlkruh a pak je k sobě pridelate? S tou pampeliskou je to nádhera, mám doma dvě holky a chtěli bychom to zkusit vyrobit. Moc děkuji Lucie

 4. Dobrý den,
  na kuličky se dají formy přímo koupit – silikonové, různých velikostí. Nevím, na kolik jsou k sehnání u nás, já je kupuji přes wish.cz nebo alliexpress.

  Kulička se mi doma nepovedla vyrobit. Hmota na formy je dost silná a kuličku mi pak nešlo vyndavat. Přímo pampelišku, která mě také fascinuje, ještě vyzkoušenu nemám, ale jiné kvítky a kamínky se pak zalévají snadno a vypadají krásně.

 5. Dobrý den,
  můžete mi prosím poradit, jaky typ silikonu koupit pro vytvoření raznice s imitací kamene. Ať hledám, jak hledám, nemohu dohledat, jaky správný silikon.Na drobné detaily proto nebudu dbát, když to bude velký formát imitace břidlice (cca 40x30cm ).

 6. Dobrý den, doporučila bych latex od Pebea, ten kreslí i celkem jemné detaily.

 7. Dobrý den, neporadila byste mi jak s pryskyřice vytvořit korálek se širokým průvlakem? Moc děkuji

 8. Dobrý den, ideálně tenoučkým vrtáčkem hobby vrtačky.

Komentáře nejsou povoleny.