Velikonoční vajíčka

DSC_1826U nás doma se Velikonoce se moc neslaví. Když jsme byli děti, chodili jsme na chalupě koledovat. Jiné děti tam nebyli a tak jsem s bráchou chodila k tetám koledovat i já. Taky jsme s mámou malovali vajíčka. Bavilo mě zdobit je netradičně. Třeba jsme používali těstoviny – mašličky, které jsme nalepily jako křidélka a domalovali jen obličej a bylo z toho kuřátko. Nebo jsme na ně lepili různé  koření nebo krupičku, která se pak ještě pomalovala vodovkami.

Vloni jsem prvně po letech trávila klasické Velikonoce mimo Prahu. A zase jsme dělali vajíčka. Nebylo moc možností, takže došlo na klasické barvení. Mě napadlo použít bavlnky a nalepovat je na vajíčka. To vypadá taky moc hezky.

_DSC2091

Letos jsem si nachystala vyfouklá vajíčka a hledala inspiraci v různých knížkách a na internetu. Nakonec jsem ale marodila a ven neodjela, ale do vajíček jsem se pustila sama.

Na internetu jsem našla zajímavý nápad. Taková mramorovaná vajíčka, zdobená pomocí laků na nehty. Nejdříve jsem našla jen foto návod. Přišlo mi to jasné. Do misky nalít vodu, na její povrch nakapat laky různých barev, promíchat do sebe párátkem a ponořit do nich vajíčko. Pak už jen nechat oschnout. Jenomže ….

… napadlo mě, že vodu si musím udělat spíše teplejší, protože na studené by lak rychle tvrdnul. I tak mi ale lak nezůstával na hladině. Tak jsem googlila dál. Našla jsem videonávod, kde se mluvilo o tom, že voda musí mít pokojovou teplotu, aby lak zůstal plavat. Tak jsem vyměnila vodu. Už se to dařilo lépe, lak zůstával na povrchu. Ponořila jsem první vajíčko. Bohužel, neměla jsem vajíčka bílá, ale hnědá. Světlé barvy tedy nevypadají nic moc. Na vajíčku sice zůstává vrstva, které dělá takový malý škraloup, ale myslím, že to pak půjde upravit.

DSC_1817 Misku je třeba volil dostatečně širokou, aby vrstva barvy byla schopná obalit celé vajíčko. Když jsem vajíčko držel v prstech, tak špička s epak neobarvila. Pak jsem to udělala tak, že jsem do vajíčka provlíkla špejli a v prstech držela jí. Ta se pak rovnou dá zapíchnout do kusu polystyrénu a nechat vajíčko sušit.

DSC_1822A pak už jen nechat schnout. Nakonec vajíčka nevypadají špatně, ale… člověk se hodně upatlá. Je tedy důležité mít připravený odlakovač. Já si nehty nikdy moc nelakovala, takže jsem měla štěstí, že jsem doma nějaký našla. Hrozný je tedy ten smrad, co se špatně větrá. Musíte také dávat pozor, abyste si lakem neupatlali cokoliv jiného.

Laky na nehty jsem zvolila jako náhradu za olejové barvy. S těmi se pracuje obdobně, ovšem vyjdou o dost dráž než pár lahviček laku na nehty u stánkařů. No, příští rok to ale asi zkusím s nimi.

 

Navíc jsem pak do barev zkusila ponořit i papír,který se dá použít na malé přáníčko či jmenovku

.sdgdg yh fgjnd DSC_1952 DSC_1950 DSC_1949 DSC_1947 ghgh

 

DSC_1824