Papírová kaše

Minulý týden jsem měla docela dost práce. Pro O.S. Beky jsem měla udělat asi 200 placek. Od doby, co mám Silhuettku, tak se placky dělají téměř sami. Jen si musím podklady k tisku připravit tak, aby je Silhuettka přesně vyřízla. A pak to má za chvilku hotové. Na A3 se mi tak vejde 15 ks velkých placek. Brácha nemá rád, když mu pak do koše na papír házím odstřižky, které mu létají z  koše ven, takže když jsem placky vyřezala, přemýšlela jsem, co by se s tím papírem dalo udělat dál…..

Nakonec vzniklo hned několik nápadů, jejichž základem bude papírová kaše, tzv. papírmašé. Hmotu si dělám trochu po svém – papír dám do teplé vody rozmočit. Jakýkoliv, jen nesmí být voskovaný či jinak upravený, to pak nesákne vodu. Taky se musí dát pozor na barevný, ten pak obarví všechen papír. Někdy přidám škrob nebo trochu lepidla herkules, ale není to nutné. Ale návody najdete různé. Výsledná barva je většinou šedá až hnědá. Mám na to klasický mixér, který mi usnadní práci a udělá opravdu jemnou kaši. 

Nejdřív mě napadlo, že by bylo hezké si z papírové hmoty vytvořit listy na zdobení při balení dárků. Ale jak na to? Nakonec jsem vzala lino a listy do něj v různých tvarech a velikostech vyřezala. Ne jen obrys, ale i struktury.

DSC_8875DSC_8874DSC_8876    


A výsledek? Jsem spokojená. Jen  je to časově náročné, protože to dlouho schne. Navíc listy z lina jdou použít i jako razítka. Uschlé listy pak můžu nechat šedé, pomalovat vodovkami a nebo pokreslit pastelkami a přelakovat bezbarvým lakem. Pak už je to jednoduché – na lino namačkám vrstvu kaše. Poteče z toho voda, takže to chce pracovat na tácu. Pak už jen počkat, až to uschne. Nemělo by to schnout moc rychle, to se mi pak listy kroutily. Tloušťka vrstvy záleží na tom, jak moc silné listy chcete. Mně stačí tenké a lehké. Navíc chi pak papír ostřihnout přesně podle obrysu listu, takže vrstva nemůže být moc silná. 

DSC_8883
Použít můžete i formy, které se dají koupit ve výtvarných potřebách. Já použila i vykrajovátka na cukroví. Vyschlou hmotu z nich pak krásně vytlačíte.
DSC_8878 DSC_8879

Z hmoty ale nevznikly jen listy a písmenka. Ještě jsem vytvořila základ tělíčka Malého prince, ale o tom zase příště.