Křišťálová pryskyřice

V poslední době mě velmi zaujala práce s křišťálovou pryskyřicí. Tvořím převážně šperky. Tato technika nabízí opět další a další možnosti.

Nejvíce mne fascinuje zalévání ozubených koleček z hodinek – tzv. steampunkové šperky. Zakoupím lůžko, které podbarvím a vyskládám do něj různá kolečka a komponenty a to zaleji pryskyřicí. Není to technika pro netrpělivé. Vyskládávání malých koleček a čekání 24hodin na úplné vytvrzení pryskyřice… Minimálně to zabere pracovní prostor, protože zalitá lůžka je třeba zakrýt, aby se na ně nedostával prach a jiné nečistoty. V mém případě také aby se k nim nedostala kočka.

Lůžka nejrůznějších tvarů a barev sháním hlavně na Fler.cz a na Wish.com. Na odlévání se dají používat i silikonové formičky. Buď se dají koupit, nebo si je i sama vyrábím. Na podbarvení používám buď Pebeo porcelaine nebo laky na nehty. To se mi osvědčilo nejvíce. Dobře drží, mají velmi široký rozsah barev a u stánkařů je koupíte za pár kaček. V lůžku udělají krásně jednolité pokrytí barvou.

   

Hodinová kolečka se dají koupit přímo jako materiál, ale mě baví obcházet vetešnictví a blešáky a hledat v pozůstalostech po hodinářích. Sice to nevyjde úplně nejlevněji, ale součástky jsou většinou v původních krásných dřevěných kazetových krabicích, které sami o sobě potěší. A jeden pořádný úlovek vám stačí na dlouho.

Zalévat však lze i jiné věci. Třpytky, fotografie, mušle, kameny, květiny, listy… Každý materiál má však svá specifika na přípravu před zalitím pryskyřicí. Vše je jen o vaší fantazii.

I práce s pryskyřicí obecně není ze začátku zcela jednoduchá. Sama jsem si ale  přišla na různé pomůcky a vychytávky a postupně se  s vámi o ně podělím.

  • míchání a nástroje
  • příprava obrázků
  • zalévání květin a listů
  • broušení a leštění
  • prezentace výrobků