Dneska jsem dočetla zajímavou knížku. Nese název Kraď jako umělec – s podtitulem 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě. Autorem je Austin Kleon.
A protože mám kolem sebe spoustu kreativních lidí, tak se s vámi o postřehy, které v ní autor popisuje, podělím.
Hned na úvod bych ale řekla, že bych sloveso „kraď“ nechápala úplně tak jak zní. Alespoň pro mě má celkem negativní význam. Spíše bych použila něco jako půjčit si. Jak řekl A. Gid: „Všechno, co mělo být řečeno už někdy někdo řekl.“ Což je svatá pravda a ve všem již najdeme vliv něčeho předchozího. „Ale protoženikdo neposlouchal musí se to zopakovat.“ Jak tedy Austin sám píše, ve výsledku jsme směsicí všeho, čemu dovolíme vstoupit do našeho života. „To co milujeme nás tvaruje a proměňuje„, Goethe. Nechceme jako sví hrdinové vypadat, chceme jako oni vidět. Jedna z Austinových rad zní: „Napiš knihu, kterou bys chtěl sám číst“.
Celá kniha začíná Austinovou teorií, že když nám někdo radí, ve skutečnosti mluví k sobě samému v minulosti. Což určitě všichni známe nejen z práce, ale i z domova od rodičů.
Postupně jsem si listovala knihou a zjišťovala, že nejde o soubor rad, které bych si měla vzít k srdci a nebo nad nimi alespoň zauvažovat, ale že jde o téměř stoprocentní popis toho, co a jak dělám a jak se cítím. Takže za sebe bych tu knihu doporučovala přečíst spíš lidem, kteří s kreativcem žijí nebo ho mají nějak na blízku a chtějí mu porozumět. A nechápejte tu kreativitu jen jako něco, čehož výsledkem je umělecké dílo. Kreativita je širší pojem.
Často, když najednou nemám třeba o víkendu co dělat a vyčítám si, že jen sedím třeba u filmu, tak mám výčitky. Ale pro blázny, co pořád něco tvoří je důležité občas si najít čas na nudu. Tvůrčí lidé potřebují časod času jen tak sedět a nedělat nic. Stejně tak je by si měl člověk naordinovat samotu a dočasné uvěznění. Podpoří to k dalším nápadům. Ostatně to je to známé: „nejlepší nápady mne napadají…“. Mě třeba ve vaně. A nebo na lanovce 🙂 Však jsem stejně jako Austin ten typ, co má při sobě neustále nějaký bloček nebo papír na poznámky. I v počítači mám hned několik složek, kam si kradu nápady, které najdu někde na síti. Z takzvané truhly jde pak čerpat a poupravid si předlohu podle sebe.
Takže vlastně je to tak, že originalita je neodhalené opisování. Tak přeji sobě a všem svým kreativním kolegům a kamarádům ať máme z čeho čerpat.