Barvení vajíček pomocí pěny na holení

 

Co budeme potřebovat?

 • vajíčka – jedno jestli natvrdo nebo vyfouklá – každopádně bílá!
 • pěnu na holení – stačí obyčejná nejlevnější
 • potravinářské barvy – já pracovala s běžně dostupnými značny Aroco (práškové potravinářské barvivo)
 • nádoby na rozmíchání barev – ideálně skleněné mističky, skleničky (lze krásně umýt, jde o potravinové barvy)
 • lžičky – na rozmíchání barev
 • pipetku, brčko – na dávkování barvy na pěnu
 • plech, širokou mísu nebo např. formičky na muffiny – pro nastříkání pěny s barvou, takže tak velké, aby se vám do toho vešlo vajíčko
 • špejle – na rozmíchání pěny s barvou
 • hadříky
 • papírové utěrky
 • Připravit si můžete i pár bílých čtvrtek formátu, který se vám vejde položit na plochu s nastříkanou pěnou

 

Začneme smícháním barev. Práškové barvivo jsem rozpustila ve vodě ve skleněných lahvičkách. Jak vidíte na fotografii, jeden pytlíček barvy jsem rozpustila zhruba v 0,20 l vlažné vody. Barevného roztoku nepotřebujeme moc a chceme, aby barva byla sytá. Pořádně rozmícháme, aby se prášek dobře rozpustil. Některé barvy nejsou na první pohled moc rozeznat, lze tedy označit cedulkami nebo si pod skleničku vložit použitý pytlíček od daného prášku.

Připravíme si nádobu na pěnu. Já použila silikonovou formu na dort. Jak pěna na holení, tak barvy jdou umýt, takže se nemusíte bát. Do mísy nastříkáme pěnu. Nemusí jí být moc. Jednak nabyde objem a jednak můžeme postupně přidávat. Doporučuji vrstvu tak cca 5 cm, aby se do ní dalo hezky obalit vajíčko. Výše zmiňuji formičky na muffiny – to jsem vykoukala na pinterestu. Do každé formičky dáte vlastní pěnu a do každé jedno vajíčko. Takový zlepšovák.

 

Na pěnu budeme kapat jednotlivé barvy. Stačí opravdu pár kapek, různě míchat různé odstíny. Já použila pipetku, ale postačí vám brčko, případně malá lžička a cit. Barvy nemusíme kapat těsně vedle sebe. Jakmile uděláte kapky všech barev. které chcete použít, jemně je promícháte v pěně špejlí. ne do hloubky, pouze na povrchu pěny.

 

Pak vezmeme vajíčko a do pěny ho obalíme. Jak vidíte na přiložené fotografii, já nesehnala bílá vajíčka, takže finální výsledek vám mohu zprostředkovat pouze z vypůjčených fotografií, protože na hnědé skořápky chytla barva jen malinko.

Vajíčko obalené pěnou odložíme schnout. Ideálně položit na talířek a pod. A necháme pěnu působit 15 – 20 minut. A můžeme pracovat s dalším vajíčkem. Dokud nám vystačí pěna a dokud máme pocit, že je na pěně dost barev. Obojí můžeme samozřejmě průběžně přidávat a tvořit nový vzor.

Po uběhnutí času vajíčko lehce hadříkem zbavíme zbývající pěny. Pokud máte vajíček více, můžete hadřík mezitím vypláchnout ve vodě a zbavit přebytečné pěny. Použít můžete i papírové utěrky, ale spotřebuje se jich zbytečně moc. Doporučuji použít až jako poslední otření vajíčka do sucha.

A je hotovo! Povedlo se?

 

 

ZDROJ: Easy Dyed Easter Eggs. In: Domesticsuperhero.com [online]. 14.4.2020 [cit. 2020-14.4]. Dostupné z: https://domesticsuperhero.com/easy-dyed-easter-eggs/

 


Zkusila jsem barvit i papír a vyrobit si pestré kartičky. Postup je úplně stejný, jen papír po pěny neponoříte úplně, ale jen položíte na povrch a sejmete. Dáte sušit a po chvíli setřete přebytečnou pěnu. Výsledkem je krásně mramorovaná kartička, která navíc i hezky voní. Trochu se vlhkostí zvlní, takže je možné jí přežehlit.

 


Na této technice se mi líbí hlavně to, že s pěnou na holení s potravinovým barvivem můžou pracovat i ty nejmenší děti. V pěně se mohou patlat, což je bude určitě bavit.

Tak držím palce!